Ezt javasolja helyette.

A nyugati országok orvosszakmai szervezetei egyáltalán nem javasolják a borax-glicerint, hiszen súlyos mellékhatásai lehetnek, amire hazánkban is volt már példa – derül ki dr. Zacher Gábor toxikológus szavaiból.

Az orvoslás folyamatosan változik, korszerűbbé válik: hatásosabb és kevesebb mellékhatással rendelkező gyógyszerek kerülnek a piacra. A borax-glicerin egykor jó szer volt, de a XXI. századi orvoslás meghaladta. A világ vezető orvostudományi szaklapjai már meg sem említik a javasolt terápiák között. A bórsav enyhe gombaellenes hatása mellett ugyanis mérgező, ritka esetekben súlyos mellékhatásokat, nagyobb mennyiségben görcsöt, kómát is okozhat.

Erről már magyar szakmai berkekben is volt szó. 2015-ben egy hazai gyermekgyógyászati kongresszuson számoltak be egy hazai esteről, amikor egy csecsemő súlyos állapotban, epilepszia-szerű görcsökkel került a kórházba, aminek okát csak dr. Zacher Gábor toxikológus segítségével tudták kideríteni. Az édesanya szájpenész miatt kezelte a gyermeket néhány héten át borax-glicerinnel, akinél így bórsavmérgezés alakult ki.
Dr. Zacher Gábor elmondta, hogy külföldön ezt a készítményt már nem használják, nem véletlenül.

– Egy-két használat nem fog problémát okozni, főleg, ha kellő óvatossággal, kellően szétkenve, nem tocsogósan ecsetelik a szájpenészt, hogy ne jusson be sok a szervezetbe. A tartósabb, hosszabb távú használatától mindenkit óva intenék, hiszen komoly mellékhatások, például görcskészség fokozódása is jelentkezhet. Szerencsére ilyennel ritkán találkoztam – kezdi dr. Zacher Gábor, aki szerint a borax-glicerin használata abszolút nem korszerű, és ideje a berögzött szokásokon változtatni.

A szájpenész kezelésére használt borax-glicerin helyett ma már a nystatinos ecsetelés javasolt. Ez nem szívódik fel a bélrendszerből, csak helyileg hat, így nyugodtan lenyelhető. A kezelést kb. 1-2 hétig kell folytatni, illetve a szájpenész eltűnése után még két napig. Ha a nystatin-kezelés kudarcot vall, gombaellenes gyógyszer javasolt, aminek hatékonysága közel 100 százalékos. Ez felszívódik a bélrendszerből felszívódik, okozhat haspuffadást, hányingert, hasmenést, alkalmazása kizárólag orvosi javaslatra történhet. Fontos az eszközök sterilizálása, szükség esetén az anyai mell kezelése is, hogy a visszafertőződést megelőzzük.

A szájpenész tápszeres babáknál gyakrabban alakul ki, tipikusan csecsemőkorban jelentkezik, de később is előfordulhat, főleg antibiotikum vagy asztmás betegeknél belélegezhető szteroid használata esetén. Ha súlyos és gyakran visszatérő szájpenész alakul ki bármely életkorban, immunhiányos betegségre, akár AIDS-re is gondolni kell. A szájpenész leggyakrabban fehéres plakkok, foltok formájában jelentkezik a szájnyálkahártyán, nyelven, szájpadláson, de erre utaló jel, ha az ajak mindkét széle, zuga gyulladt, fájdalmas, berepedezett, esetleg a nyelv felülete sima, piros, és fáj. A szájpenész „jóindulatú” betegség, legtöbbször tünetmentes, de evés, nyelés közben okozhat fájdalmat, vagy miatta megváltozhat az ízérzékelés. Forrás

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!